Baza Nurkowa "Zamek" w Łagowaie

PL DE ENWspółpraca

Orka
Łagów i okoliceWitamy w Łagowie – miejscu o niezwykłym uroku i klimacie. Ta niewielka miejscowość położona jest w centralnej części województwa lubuskiego, tuż przy krajowej drodze numer 2, relacji Świecko – Warszawa. Łagów, ze względu na swe walory turystyczne i przyrodnicze, od dawna nazywany jest „Perłą Ziemi Lubuskiej”. To zaszczytne miano wciąż potwierdzane jest wrażeniami gości, którzy przybywają tutaj z różnych zakątków Polski i Europy. Łagów to również miejsce, gdzie artyści związani ze sztukami plastycznymi, filmem i muzyką, znajdują natchnienie i inspirację dla swojej twórczości.

Największą atrakcją Łagowa jest niewątpliwie jego malownicze położenie. Miejscowość usytuowana jest na przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami – Łagowskim i Trześniowskim, które swoimi walorami przyciągają w sezonie letnim nie tylko amatorów pływania, ale i miłośników wędkowania, a także płetwonurków. Całość otoczona jest blisko 3,5 tys. ha lasów Łagowskiego Parku Krajobrazowego, wraz z wchodzącymi w jego skład rezerwatami przyrody. Obecność lasów i ich wysokie położenie, w stosunku do przylegających do nich terenów, wpływają na tutejszy klimat, który należy do najłagodniejszych w Polsce. Ponadto obecność mikroklimatu wpływa pozytywnie na ludzki organizm, co potwierdzają wyniki badań naukowych. Od 1974 roku Łagów zakwalifikowany jest jako miejscowość o potencjalnym charakterze uzdrowiskowym.

Łagów urzeka również swoimi zabytkami. W samym centrum znajduje się średniowieczny Zamek Joannitów, który jest jednocześnie wizytówką miejscowości. Budowla ta współcześnie została zamieniona na hotel, otwarty w ciągu dnia dla zwiedzających. Możliwe jest również wejście na 35 metrową wieżę zamkową, z której roztacza się przepiękny widok na Łagów i okolice. Tuż obok Zamku Joannitów znajduje się XVIII-wieczny Kościół św. Jana Chrzciciela, niewielki park oraz 50-letni amfiteatr. W cieniu wieży położone są przedwojenne kamieniczki oraz dwie bramy – Polska z XV wieku i XVI-wieczna Marchijska, które przez kilka wieków wyznaczały granice miejscowości. Sokola Góra, wzniesienie z dobrze zachowanymi śladami po wczesnośredniowiecznym grodzisku i pozostałościami starego cmentarza, stanowi kolejną atrakcję dla zwiedzających. Całości dopełnia zabytkowy wiadukt kolejowy z 1909 roku, o wysokości 25 metrów. Warto też wspomnieć o dwóch konstrukcjach, które dominują nad łagowskim krajobrazem – wieży radiowej i telewizyjnej, wysokich na 80 i 328 metrów.

Łagów ma do zaoferowania nie tylko atrakcje o charakterze turystycznym i historycznym, ale i kulturalnym. Co roku, pod koniec czerwca, odbywa się tutaj Lubuskie Lato Filmowe, najstarszy w Polsce festiwal filmowy, w którego programie znajdują się tak pokazy filmów, jak i panele dyskusyjne oraz seminaria poświęcone IX muzie, z udziałem publiczności i twórców kina. Trwający od maja cykl imprez pod hasłem „Muzyka u Joannitów”, dedykowany jest amatorom muzyki klasycznej. Z początkiem lipca, Łagów we władanie biorą z kolei miłośnicy jednośladów, którzy zjeżdżają z kraju i zagranicy, by wziąć udział w festiwalu „Rock, Blues & Motocykle”. W ciągu całego roku, szczególnie zaś w okresie letnim, trafić można tutaj na różnego rodzaju koncerty, wystawy oraz imprezy kulturalne i sportowe.

Goście odwiedzający „Perłę Ziemi Lubuskiej” mogą skorzystać z dość szerokiej oferty bazy noclegowej, na którą składają się miejscowe hotele, pensjonaty, kampingi i pola namiotowe. Łagów jest również dobrze przygotowany pod względem innych potrzeb. Na miejscu znajduje się kilka sklepów oraz punktów gastronomii: restauracji, kawiarń, barów szybkiej obsługi oraz stołówek. Osobom pragnącym aktywnie spędzić wolny czas dedykowane są liczne kąpieliska oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Największą popularnością cieszą się w Łagowie rowery wodne, ale możliwe jest również powiosłowanie w kajaku lub łodzi. Sezonowo otwarte są również szkoły nurkowania. Linia brzegowa jezior oraz otaczające ją lasy to z kolei doskonałe miejsce do odbywania pieszych i rowerowych wycieczek. Serdecznie zapraszamy!

Materiał zamieszczony dzięki uprzejmości administratora strony www.lagow.pl

www.nurkowanie-lagow.pl © 2010 - 2018